недеља, 31. март 2013.

Hrana ubrzava starenje?




Šta god da je otac bolesti, majka joj je loša ishrana.
Kineska izreka

  •  ŠEĆER

Izaziva zavisnost, što ga više unosite, više vam se jede. Skriven, nalazi se u mnogim namirnicama: sosovima, instant supama,  mesnim preradjevinama, smrznutim jelima, pa i u zdravoj hrani.
Velika je razlika između jednostavnih šećera – onih koji se uobičajeno dodaju hrani – i sporo oslobađajućih ugljenih hidrata koje telo pretvara u glukozu i koristi kao gorivo. Prvi nas ubrzano stari, drugi nam je potreban. Ishrana sa previše šećera usporava sposobnost tela da se regeneriše. U svakodnevnom životu, to uzrokuje bol u zglobovima, slabljenje mišića, promene raspoloženja, podočnjake, pege i bore. Brojna istraživanja su potvrdila da preterano konzumiranje šećera skraćuje život, zbog je čega ga nazivaju "beli ubica". Od sve hrane, on najviše ubrzava starenje.
Mozak se hrani glukozom. Međutim, za razliku od svih drugih organa, on nema mogućnost da čuva zalihe – koliko god je dobije, sve će odmah otići u krvotok.

Zato je slatki obrok ili piće poput inekcije glukoze za vaš mozak, dobija se  trenutni udar, koji brzo nestaje i mozak dolazi u krizu. Dakle, mozak se ponaša kao zavisnik koji krizira, osećate se slabo, boli vas glava, neraspoloženi ste i ne možete se koncentrisati.
Rešenje je da izbjegavate šećer i hranite svoj mozak preporučenim ugljenim hidratima.
Prirodno, a zdravo: prebacite se na integralne žitarice, voće i povrće – na sporo oslobađajuće ugljene hidrate – koji su puno prihvatljiviji od rafiniranog šećera. Kada vam se jede nešto slatko, grickajte šargarepu, bademe ili pistaći. Koristite med i sladite se suvim voćem.

  

  • SO
Natrijum i hlor – dva sastojka soli – važni su minerali koji održavaju mišićni i nervni sistem. Ona je jednostavan začin  jelu i prisutna je u prerađevinama: konzerviranom povrću, siru, suhomesnatim proizvodima, supama...
Ako je koristimo u preteranim količinama, štetna za našu mladolikost, jer u prevelikim količinama ubrzava starenje.
Zato nije preporučljivo da uzimate više od tri grama soli dnevno. Najlakši način da to postignete jeste da izbegavate prerađevine koje u sebi imaju više od 0,2 grama natrijuma na 100 grama.


  • KRAVLJE MLEKO
Iako je kravlje mleko bogato kalcijumom, vitaminima i proteinima, ono takođe aktivira četiri procesa starenja - usporavanje probave (uzrokuje nadutost, zatvor ili proliv), upale (ukočeni zglobovi), hormonsku neravnotežu (koji utiču na nivo šećera u krvi i nivo estrogena) i formiranje kiseline. Treba paziti i na mlečne derivate (kazein i laktozu) u hlebu, kolačima, keksu, mesnim prerađevinama i grickalicama.
Prirodno, a zdravo: Kozje ili ovčje mleko jer su bogatija mnogim vitaminima i mineralima, kao i feta sir i mocarelu. Potreban kalcijum uzimajte iz tamnozelenog lisnatog povrća, orašastih plodova, semenki i žitarica.


  •  MESO
Proteini iz mesa potrebni su za izgradnju mišića, ligamenata i kože, ali ova namirnica aktivira svih pet procesa starenja, jer je bogata zasićenim mastima i vrlo je kalorična.
Meso je jedna od najvažnijih namirnica koja proizvodi kiseline, ima visok nivo zasićenih masti. Prerađeno meso ima visok nivo kancerogenih sulfita i nitrita, jer prženje uzrokuje promene u DNA, pojavu slobodnih radikala i dovodi do oksidativnog stresa.
Prirodno, a zdravo: Na jelovniku treba da je češće riba, koja je dobar izvor proteina. Ostali poželjni izvori proteina su jaja, žitarice, mahunarke, orašasti plodovi i semenke. Ako jedete meso, birajte bezmasnu piletinu, ćuretinu ili jagnjetinu. Izbegavajte kobasice, šunku, hamburgere, kao i prženo i pohovano meso. Izbegavanje u širokom luku kada su u pitanju preradjevine i meso natopljeno mašću.


  •  LOŠE MASTI

Masti su bitne za održavanje strukture ćelija, pomažu telu da apsorbuje vitamine topive u masti, utiču na zdrav izgled kože, hrane mozak, podižu raspoloženje i daju energiju.
Svaka ćelija u našem telu ima zaštitni sloj masti i belančevina. Ako se taj spoljašnji sloj sastoji od dobrih masti, to može pomoći ćelijama da apsorbuju hranjive materije i vodu. 
Međutim, ako je reč o sloju koji nije fluidan zbog ishrane s velikom količinom loših masti, taj proces je oslabljen. Smatra se da je to okidač za mnoge simptome starenja, uključujući pad kvalitete kože, upale, alergije.
Među mastima najgore su trans-masti, koje se mogu naći u industrijski prerađenoj hrani, kao što su kolači, fast food, sladoled, te ulja za duboko prženje. One ometaju rad ćelija i uzrokuju upale, vode do oksidacije i hormonske neravnoteže. Trans-masti su takođe povezane s depresijom, koronarnim bolestima, povišenim nivoom lošeg kolesterola, a nose i povećani rizik od degenerativnih bolesti.
Prirodno, a zdravo: Konzumirajte masti od neprerađenih proizvoda, tunjevinu, skušu, losos, sardele, avokado, kozje i ovčje proizvode, soju i orahe. Ne zaboravite da je kokosovo ulje, iako vrlo kalorično, zdravo te čak pomaže kod mršavljenja. 



Нема коментара:

Постави коментар